Múlt és Jövő a jelenben

A Múlt és Jövő online melléklete

Zsoldos Sándor: Vangelis halálhírére

Csütörtökön röppentették világgá a hírügynökségek, hogy kedden (május 17-én) meghalt Vangelis (Evángelosz Odüszeász Papathanaszíu [1943–2022], magyar átírásban Vangéliszt kellene/lehetne használni) Oscar-díjas görög zeneszerző 79 évesen egy párizsi kórház intenzív osztályán, a Covid újabb áldozataként.
Míkisz Theodorákisz tavaly szeptemberi halála után a második jelentős görög zeneszerző és előadóművész távozott. Theodorákisz halálakor háromnapos nemzeti gyászt tartottak Görögországban. Vangelis halálhírét is Micotákisz miniszterelnök jelentette be.
Vangelis is főként filmzenéiről ismert (Tűzszekerek – ezért kapta az Oscart, 1492, Szárnyas fejvadász…), jellegzetes (szintetizátor) hangzásvilágú műveivel a legnépszerűbb zenészek közé emelte. A filmzenék mellett jelentősek „űr” kompozíciói is: Mythodea – Music for the NASA Mission: 2001 Mars Odyssey. Vagy a Jon Andersonnal készített lemezei is népszerűek.
Pályafutását az Aphrodite’s Child együttesben kezdte, Demis Roussosszal. Görög gyökereitől nem szakadt el zenéjében. (Az 1492 című film legnépszerűbb száma is felismerhetően görögös:

Már igen korán, 1972-ben közös albumot készített Irini Papas(z) ismert színésznővel (666, még az Aphrodite’s csapatával). Majd 1979-ben (Odes, Dalok) és 1986-ban (Rapsodies) – az előbbi a 19. századi görög népdalok hangzásvilágát idézi, az utóbbi a görög ortodox liturgiáét.
A Magyarországon a filmzenéinél talán kevésbé ismert, de legalább olyan jelentős Odes két dalával (a lemez nyitó- és zárószámával) búcsúzunk Vangelistől.

Saranda palikaria

O Menusis