Múlt és Jövő a jelenben

A Múlt és Jövő online melléklete

Kőbányai János A rólunk alkotott képAz Arutz 12 2023. február 26-án sugárzott műsora

A Múlt és Jövő közönsége megszokta már, hogy a számítógépem képernyőjéről befotózok valami aktualitást az Arutz 12 adásából. (Több okból Izraelben, vagy Magyarországon, csak ezt az adót nézem. Részint a színvonala miatt, s nemkülönben, hogy a feleségemmel – sokszor interkontinentálisan – megvitathassam az eseményeket.)

Néha – sajna nem is olyan néha – újabb merényletek, rettenetes – noha hétköznapivá váló gyilkosságok képeit osztom meg. Jobb esetben az Eretz Nehederet (Csodálatos ország) képeit veszem be a krónikákba – amit (sovinizmus?) magyarnak tartok. Mert az izraeli humor – az egyedüli, amelynek eredetéről tudnak is – magyar hozzáadás: Ágai Adolf, Karinthy Frigyes világlátása épült be – Avigdor Hameiri, Efraim Kishon révén a modern izraeli kultúrába. S oly vígasztalón mutatják a „lángoktól ölelt kis ország” életerejét – hatásosabban, mint az okos rakéták, vagy a bátor katonák.

Ezúttal azonban egy különös adást sietek bemutatni a magyar közönség azon részének, akik velem ellentétben nem lelkes nézői az Arutz 12 televízióállomásnak. A 2023. februári esti hadasot (hírek) 20 percen keresztül Magyarország viszonyaival foglalkozott.

Ezt muszáj látni – hogyan látnak, vagy inkább: láttatnak bennünket. Nem kétséges, hogy az érdeklődés fókuszát mi motiválja – az Izraelben manapság oly viharos hasonló, vagy hasonlónak érzékelt társadalmi jelenségek.

Minek is kommentálnám a műsor valóságtartalmát, objektivitását. Nem én készítettem. Azt azonban fontosnak tartom, hogy minél többen megismerjük a rólunk alkotott képet.