Past and Future in the present

The Past and Future online annex

Getta Neumann: A bánsági zsidó közösségek nyomában – Online séták a Bánságban

Posted on

Sorry, this entry is only available in Magyar.

Neumann Getta (magyaroknak – ez az egyik anyanyelve – Györgyi) írását A Temesvári zsidóság című könyvünk  kapcsán – is örömmel közöljük. Az utolsó temesvári főrabbi lánya útikönyvvel, tényleges és virtuális temesvári zsidó séták szervezésével „kompenzálja“ (Svájcból) gyerek- és ifjú kora emlékeit, – amikor még megélhette a sok nemzetiségű város zsidó életét. Amelyet ugyan elnyomott a kommunista rendszer, de a várost elkerülte a holokauszt pusztítása, ezért sok hagyományt és épületet eredetiségében ismerhetett. (E várost a bécsi döntések nem adták vissza a Horthy Magyarországnak, ezért zsidó lakói és intézményei megúszhatták a gyökeres „kiszántást“.)
Mára Temesvár zsidó életét és embereit felkapta a huszadik század végi forgószél, s a világ sok pontjára szórta szét az emlékezőket.
Ha vége lesz a koronavírus korszaknak, Schatteles Tibor történelmi áttekintése, s  Getta (Györgyi) Neumann útikönyve nyomán sokan – akik nem is innen származtak – bizonyára felkeresik a mágikus várost (könyvünk bemutatóját is itt terveztük), s mégpedig eltűnt zsidó alkotások és tapasztalatok nyomában.

K.J.

könyv

Utazás, személyes találkozások – mindez csupán vágyálom a lezárások és mozgáskorlátozások évében. A személyes találkozások megszűnésével virágzásnak indult a Zoom. A valós utazások is lehetetlenné váltak – a virtuális utazások, ha csak bizonyos mértékben is, pótlékot jelentenek. Ezt felismerve online sétákat szerveztünk a zsidó Temesváron és Aradon, ami résztvevők százait vonzotta Romániából, Izraelből, Németországból, Franciaországból, az Amerikai Egyesült Államokból, Kanadából, Brazíliából, Ausztráliából. Az első emlékezetes programunk júliusban a temesvári történelmi zsidónegyed (újra)felfedezése volt. Decemberben a temesvári Gyárváros negyedet (Fabric) jártuk be, ennek zsidó múltját elevenítettük fel. Hasonló látogatást szerveztünk Aradra is. A sétákat hozzáértő csapat készítette elő és szervezte meg: angolul beszélő idegenvezetők, filmesek, utazási iroda, történész.

Sétáinkon sokat tudtunk meg a zsidó közösség múltjáról és jelenéről, zsinagógákról, a zsidó életről, impozáns épületekről és beomlott házakról, hírességekről és hétköznapi emberekről, a zsidóság kiemelkedő szerepéről a gazdasági és kulturális életben.

Heteken át készültünk a sétákra. A jelen szerves részét is képező nagy értéket, a múlt emlékezetét szándékoztunk átadni programjainkkal. A séták folyamán bemutatott régi városképek és illusztrációk, személyes emlékeket és párhuzamos sorsokat idéztek meg, a kántor éneke és a rabbi imája mélyen meghatott bennünket, az elhagyott és pusztuló zsinagóga látványa pedig mélyen elszomorított. Ugyanígy éreztek a Temesvárról elszármazottak és azok is, akik korábban sosem jártak ebben a városban. Az utóbbiakat lenyűgözték a látnivalók és még inkább a temesvári zsidóság története, a sokszínű, megindító életutak. Mélyen meghatott bennünket a résztvevők erős pozitív érzelmi reakciója, amely tükrözte saját érzéseinket is.

Mivel magyarázható az érzelmek ilyen feltörése? Talán mivel jelenleg teljes bolygónk a vírus fogságában van, és ennek nagyon erős a kiegyenlítő hatása: mindnyájan ugyanabban a hajóban evezünk, a félelem uralta légkörben közösségre vágyva. Jóllehet mind külön képernyő előtt ültünk, ugyanazon a sétán vettünk részt. Tagjai lettünk egy új, virtuális közösségnek, és szívmelengető kötődést éreztünk a többi résztvevő iránt.

A fentieken kívül a nosztalgia is vezérelt bennünket. Utánanéztem a szó eredtének: görögül nostos hazatérést jelent, algos pedig fájdalmat. Keserédes tapasztalat – örömünket leltük a hazatérésben, vagyis a jelenben éléshez és a jövő építéséhez erőt adó gyökereink megismerésében. Tanulmányok kimutatták, hogy a nosztalgia jótékony hatású is lehet, az elmagányosodás és a szorongás ellenszere. A múlt emlékei, a szeretett és a bennünket szerető emberekre való emlékezés kitöltheti a bensőnkben levő űrt, tartást és azt az érzést adhatja, hogy egy egész részei vagyunk.

Ahogy Humphrey Bogart mondta a Casablancában: „Nekünk mindig megmarad Temesvár”

Hasonló sétákat a jövőben is szervezünk, egyelőre virtuálisan, de reméljük, hamarosan a fizikai valóságban is. Az online városnézés az a tér, ahol találkozhatunk, a távolság és a korlátozások ellenére is. Sétáinkon vendégeinkkel együtt  a Bánság zsidó múltjának és jelenének ismert és  kevésbé ismert helyszíneit járjuk be.