Past and Future in the present

The Past and Future online annex

Kőbányai János: Óvóhelyre szaladni, vagy bulizni?Kételyek egy 75. évforduló körül

Posted on

Sorry, this entry is only available in Magyar.

Ahogy már be is jelentettük, teljes elánnal dolgozunk, hogy minél több kiadvánnyal fogadjunk benneteket a Könyvhéten. A legfontosabb ezek közül a folyóirat ez évi kettes száma, amely Izrael 75 születésnapja jegyében készül. Volt már ötven (https://multesjovo.hu/en/termek/mult-es-jovo-1998-2-3/), hatvan(https://multesjovo.hu/en/termek/mult-es-jovo-2008-2-3/) hetven (https://multesjovo.hu/en/termek/mult-es-jovo-2018-2-3-letoltheto/) szülinapi számunk. Tehát tematikus összeállításunkkal elkísértük a fiatal államot az érett felnőtt korától az időskora kezdetéig. (Miközben magunk sem fiatalodtunk.)

Ezúttal nem várjuk meg a következő kerek számot. Ugyanis Izraelt most nemcsak a harmadik világháború eszkalálódó hatásai, s nyomán a nagyhatalmi átrendeződések fenyegetik, hanem – és ez rosszabb – saját maga meghasadása, társadalmi kohéziója meggyengülése, s ezáltal sebezhetővé válása. Tehát a születésnap tele szorongással, de azt ki kell mutatni-beszélni. Most és innen Budapestről, hogy kimutatjuk aggósásunkat, szolidaritásunkat.

S bizony – lehet, nem is olyan távoli korrelációban az itt leírtakkal: – ki tudja, hogy együtt ünnepelhetjük -e Izrael 80. X-ét? Azaz: a Múlt és Jövő életben lesz -e egy fél évtized múlva? (Hiszen Magyarország is ugyan azoktól a tőle független, külső és globális bajoktól és belső megosztottságoktól szenved. (De legalább a régi, és közismert „Nekünk Mohács kell tradícióink folytatásaként.)

S lehet -e a szorongásos évfordulóra úgy készülni, hogy közben közel ezer rakéta hull a – szó szerint – „lángoktól ölelt kis országra”? S mire fordul a nap, hány újabb záporozik rá? Mi segít? Óvóhelyre szaladni, vagy bulizni? (40 000.ren a Jarkon Parkban.) Megzavarodva az izraeliek sem tudják mi a helyes „válasz” a rakéta esőre.

S mi sem tudjuk mi a helyes magatartás, mert olyan ellentmondásos Max Nordau vagy Zsabotinszkij életével és hatásával foglalkozni, képaláírásokat, lábjegyzeteket pontosítani, amikor a cionista (és nem a messiási) álom egyszerre látszik megvalósulni, s ugyanakkor komoly katasztrófák szélére sodródni. (Még az is lehet – ki ismerné a Föntlévő soha nem direkt szándékait – a külső veszély ment meg a „végzetes szakadástól”.)

Goldziher Ignác könyvét azért tesszük most ide, mert a cím- és hátlapját Dzserba szigetén, a legrégibb zsidó közösségben kattintottam, a kalandozásaim korában, 1981-ben.
Most ott is gyilkos merénylet fojtaná a szót a zsidóság megélésében, ott is a rettegés fojtja a szót a szelid imákba és fohászokba.