Past and Future in the present

The Past and Future online annex

Zsoldos Sándor: Ferenc pápa álma egy emberközpontú világról a koronavírus idején könyvajánló

Posted on

Sorry, this entry is only available in Magyar.

Feledhetetlen képek: Róma, 2020. március 27-én, Húsvét péntekén este a kihalt Szent Péter téren Ferenc pápa magányosan misézik és imádkozik a járvány megszűnéséért…

Ferenc pápa Álmodjunk együtt. Út egy jobb jövő felé című (beszélgetős) könyve az eredeti kiadással egyszerre jelent meg, példás gyorsasággal (és első olvasásra is nyilvánvalóan színvonalas fordításban és kivitelben). A beszélgetőtárs, a kötet „írója” Austen Ivereigh neve a borítón nem szerepel és a belső címlapon és az utószón kívül nem is jelenik meg, így még inkább tűnhet a pápa saját könyvének – pedig a koronavírus első szakaszának karanténideje alatti beszélgetések alapján készült. Mondhatnánk kicsit hangzatosan, hogy vírusnapló, de ezzel nagyon leegyszerűsítenénk ezt a rendkívüli művet.
Az Álmodjunk együtt ugyanolyan heroikus (ám nem olyan szívszorítóan magányos) erőfeszítése a pápának, mint a húsvéti imája.
Ferenc minden eddiginél közvetlenebbül és határozottabban fogalmazza meg véleményét, elképzeléseit és kritikáját a világunkról, és minden eddiginél világosabban tárja elénk elképzeléseit egy új, jobb, emberibb (járvány utáni) világról.
Nem egyszerű látlelet ez a mű, hanem a vírusválságból kivezető út foglalata (programja) is. Három részből áll: Ideje a látásnak – Ideje a választásnak – Ideje a cselekvésnek.
Figyelmeztet Ferenc, hogy a koronavírus nem az egyedüli, és talán nem is a legveszélyesebb, mely pusztítja világunkat.
EMBER(I) – ez a kulcsa a műnek és a pápa küldetésének! Sajnos, az emberi dimenzió nem részesül a súlyának megfelelő figyelemben a Ferenc pápáról szóló írásokban.
A leendő recenzens legszívesebben csak idézne a könyvből, hogy közös gondolkodásra bátorítsa a leendő olvasókat, vagy legalábbis a fülük (és szívük) megnyitására…


„Beszéljünk a hogyanról! Engedjük, hogy Isten Izajáshoz intézett szavai szóljanak hozzánk: Jöjjetek, beszéljük meg! Merjünk álmodni!” (18.)
„Próbatétel idejét éljük.” (5.) „Kikerülhetünk ebből a válságból jobb vagy rosszabb emberként is.” (13.) A „karanténban talán visszaszerezhetünk valamit a testvériességből” (27.)
„Ha jobb emberként szeretnénk kikerülni ebből a válságból, vissza kell találnunk ahhoz a tudáshoz, hogy egy nép tagjaiként közös a célunk. A világjárvány emlékeztet bennünket, hogy egyedül senki sem nyer megváltást.” (171.)
„Nem térhetünk vissza a politikai és gazdasági rendszerek hamis védelméhez, amelyek biztonságával a válság előtt áltattuk magunkat. Olyan gazdasági rendszerekre van szükségünk, amelyekben mindenki hozzáfér a teremtés gyümölcseihez […] Le kell lassulnunk, leltárt kell készítenünk, és megtalálnunk a jobb módját annak, hogyan élhessünk együtt ezen a földön.”

„A politika újra a szolgálaton keresztül kimutatott szeretet kifejeződése lehetne. Ha népeink méltóságának helyreállítását tesszük meg a járvány utáni világ legfőbb célkitűzésévé, elérjük, hogy az emberi méltóság legyen cselekedeteink mozgatórugója. Megteremteni egy világot, ahol a méltóságot tettekkel értékeljük és tiszteljük, nem csupán álom, hanem út egy jobb jövő felé.” (213.)

 

Ferenc pápa (és Austen Ivereigh): Álmodjunk együtt. Út egy jobb jövő felé. 21. Század Kiadó, Budapest, 2020. 240 o. Fordította: Simonyi Ágnes.