ahogy seb néz a távozó szuronyra

Jeles András

4 200 Ft

Töprengések, meditációk, eszmélődések, futó és maradandó gondolatok a világ és a szubjektum sorsáról. Jeles András, színház és film nélkül, az elméjével villant egy mindig ismétlődő mostban, a szenvedély erejével.

Erdélyi Ágnes könyvajánlója, Facebook, 2022.10.12.

Description

Sorry, this entry is only available in Magyar.

1.
Szüntelen készülődés a „regényre”: ez a hol ihletett szorgalomban, hol fáradt szöszmö­tölésben megnyilvánuló életforma – most már nyilvánvaló – az utolsó pillanatig kitart. Ezek szerint itt olyasvalamiről lett volna szó, ami teljes keletkezéstörténetemet érinti (annak szálaiból vett szőttes), és mert akarva-akaratlan ez az ambíció éltette, hát ez lett a végzete is.
Ezekben a feljegyzésekben az én számomra van valami érthetetlen mozzanat – mégpedig a keletkezésük. Rendszerint az történik ugyanis, hogy az aktus pillanatában merőben feleslegesnek, haszontalannak érzem a dolgot, érthetetlen tehát, hogy mégis fölülkerekedik az impulzus, amely a megformáláshoz elvezet.
Természetem: akár a medúzáé. Áttetsző vagyok, lebegek, mintha nem is lennék, áramlatok, a mély­ség nagy rengései sodornak, a fény és a tenger összes művei megvannak bennem, és veszélyes is vagyok, persze – mérgeim gyűlnek, sűrűsödnek.
…úgy látom – figyelsz egy pillanatra? –, úgy látom, hol butábbnak, hol okosabbnak stilizálod magad a valóságosnál. Mire jó ez?
Feljegyzéseid ezt a hisztérikus szökellést – hol le, hol fel – hűségesen dokumentálják; megmondjam neked az igazat? ezek az irkafirkák egészen elmosódott képet mutatnak rólad… ezek alapján ki fog rád ismerni? ezt akartad?

2.
Jeles Andrást avantgárd színházi és filmrendezőként ismerjük, noha egész életében ír és olvas – hagyományos „könyves ember” –, szavakkal is alkot. A már megjelent Füzetei ezzel az újjal együtt egy gondolkodásregényt alkotnak, az eleven gondolkodás – eszmélkedés, töprengés, tipródás, háborgás, meditálás és bámészkodás – folyamatát ábrázolják. Jeles beavatottja a nyelvelőtti dimenziónak, nem csupán reagál mások nyelvi képződményeire, hanem szóba ölt röpke eseményeket, amelyek izgalomban tartják, ritkábban: megnyugtatják.
A cél mindennek az átgondolása, egy eleve megrendült egzisztenciából kiindulva, hiszen 1945 tavaszán született, és a rémületet magában hordozza. Föleszmélni akar, ezért olvas másokat és követi a világ sorát, a saját sorsát. Töredékei töredelmek és kritikus szúrások, eszméletek, belátások és indulatos rákérdezések, különböző hangulatú nevetések és képek­kel illusztrált elhűlések. A világ érzékiségének bűvöletében és az intellektus tanulásfolyamatában telő élet írásos nyomai.
Ahogy Karl Jaspers írta, „a gondolatmű mindig töredék; annak kell igazsággá kiegészítenie, akinél ez nemcsak gondolatként gondoltatik, hanem aki ezt történetileg saját egzisztenciájában valósítja meg”. Jeles gondolatműve elszánt olvasókat kíván, akik a maguk módján megejtik ezeket a kiegészítéseket.

3.
A pillanat, a jelenlét teátrális pillanata mindennél elragadóbb, sőt, igazat szólva, egyenesen ellenállhatatlan. Ezért aztán előbb-utóbb képesek vagyunk – leszünk – jelentéktelenségünket a maga sajátos értelmében, komolyságában, tehát mindent – elsősorban: magunkat – elsöprő erővel felfogni.
Jeles András

Additional information

Dimensions 23 × 16 cm
Author

Jeles András

ISBN

978-615-5480-87-4

Pages

348

Published

2022