Múlt és Jövő 2010/3 Letölthető

MÉJ

Ahogy 2010 egy korszak lezárulása Magyarország életében, úgy a magyar fővároséban is. Budapestében, ahol hagyományosan az ország zsidóságának egy jelentős százaléka élt – a holokauszt után pedig a döntő többsége. A maradék magyar zsidóság sorsa tehát leginkább ehhez a térhez kötődik. A város magunk mögött hagyott 20 éves korszakát egyetlen névhez lehet – s majd bizonyos történelmi távlatból: kell is – kötni. Demszky Gáboréhoz, akit ötször választottak meg a főpolgármesteri tisztségre. Ezzel a folyóiratszámmal az ő teljesítményét, s a cezúrát nyomatékosítjuk.

Letöltés

Címlap
Summary
Tartalom és szerkesztői előszó
Pásztor Árpád verse (Himusz Budapesthez)
Demszky Budapestje (fotók)
Szomory Dezső: Szavaztam…
Heller Ágnes: ‘Hatvannyolcas vagyok’ (Demszky Gábor: Keleti Éden)
Dalos György: Demszky az antivilágban
Avigdor Hameiri: Egy megírandó héber regény
Szomory Dezső: Emlékek szárnyán
Peterdi István verse (Budapesthez)
Folytatható-e a Múlt és Jövő kulturális attitűdje? Három válasz: Gergely Ágnes, Huszár Ágnes, Zsoldos Sándor
Haraszti György: A százkilencven éves óbudai zsinagóga és hívei
Ujvári Hedvig: Zsidó újságírók a magyarországi német nyelvű időszaki sajtóban a Pester Lloyd megalapítása után
Hárs György Péter: Álmosváros — Budapest
Kenyeres Zoltán: Vas István 100
Goldstein Imre: Levél két lábjegyzettel; Versek (soha nem gondoltam; most már tegezlek; tetszélő)
Follinus Anna: Boldog-szomorú város (Györe Balázs könyvéről)
Hajnal Júlia — Fenyves Katalin: Laknál-e itt, Cukorfalat? (sétariport a Király utcában)
Zorándy Sára: Zsidó vagy izraeli? Megnyílt az IKI
Kántor Zsolt verse (Budapest-gospel)
Hernádi Miklós: Magnum opus Ungvári Tamástól
Huszár Ágnes: ‘A boldogság csak játék’ — Két asszony a művészet és a pedagógia vonzásában (Lesznai Anna naplójegyzeteinek és Méhes Anna interjújának recenziója)
Tooth Gábor Andor: Időutazás — minden összefügg mindennel (Bálint Endre kiállításáról)
Zorándy Sára — Sipos Dániel: Családi kép
A Lajos (in memoriam); Zsámboki Mária (in memoriam)
Figyelő
Borító 2
Borító 4

Categories: ,

Description

Ahogy 2010 egy korszak lezárulása Magyarország életében, úgy a magyar fővároséban is. Budapestében, ahol hagyományosan az ország zsidóságának egy jelentős százaléka élt – a holokauszt után pedig a döntő többsége. A maradék magyar zsidóság sorsa tehát leginkább ehhez a térhez kötődik. A város magunk mögött hagyott 20 éves korszakát egyetlen névhez lehet – s majd bizonyos történelmi távlatból: kell is – kötni. Demszky Gáboréhoz, akit ötször választottak meg a főpolgármesteri tisztségre. Ezzel a folyóiratszámmal az ő teljesítményét, s a cezúrát nyomatékosítjuk. Az, hogy ő lehetett a rendszerváltás utáni első, s történelmi léptékű időt kitöltő főpolgármester, abban benne sűrűsödik a közelmúlt magyar történelme. A korszak, amelyet bizonyára egyetlen jelzővel lehet nagy biztonsággal már most leírni: átmeneti. Demszky regényhősi személyiségével csak egy átmeneti korban lehetett ilyen meghatározó posztra kerülni. Vele végleg eltűnik az értelmiségi – lehet botladozóan naív – jobbító akarat a politikai térből, hogy átadja helyét professzionális érdekegyeztetőknek. S ez az "átmenet" miből hová megy át? Hogy miből? – azt, mivel közelmúlttá jegecesedett, lassan tudni véljük. Hogy hová? Arra csak kérdezni lehet, s ezt tesszük mi is, hiszen ebből áll a feladatunk. Amely alól magunk sem vagyunk kivételek. Jól csináltuk? Megalapoztuk-e az átmenetet, amelyre valami szilárd és állandó építhető? Erre utalnak az előző számban föltett kérdésekre adott továbbsorjázó válaszok e helyütt is, amelyek folytatására – mint a korforduló jellemző lenyomataira – másokat is biztatunk. Itt búcsúzunk el, több mint évtizedig hű kollégánktól, Nagy Lajostól, akinek mi és az olvasók lapunk nyomdai kivitelezését köszönhettük.

Additional information

Weight 530 g
ISBN

0864-8646

Author

MÉJ

Pages

131

Published

2010